Eskişehir Oto Ekspertiz fren testi hizmeti de sağlamaktadır. Bu testle frenleme performansını etkileyen fren sistemi elemanları kontrol edilir. Otomobilde frenleme performansı fren sisteminin durumunun ortaya konması açısından büyük önem teşkil eder. Frenlemeyi sistem elemanlarıyla beraber yol şartları ve tekerleklerin zamanında bakım ve değişimlerinin yapılmasının da etkilediği unutulmamalıdır. Bu testle; Dört tekerleğin maksimum fren kuvveti ölçümü, Arka fren kısıtlayıcı kontrolü, Frenleme boyunca denge kontrolü, Pedal kuvveti ölçümü, Fren kuvveti ve dengesinin saptanması, Yuvarlanmadan oluşan sürtünmenin saptanması, Ön ve arka dingillerin sağ ve sol yüzdelerinin hesaplanması, Farklı frenleme şiddetinde ön arka fren yüzdesi hesaplanması, Frenleme şiddetine göre dört tekerleğin performansa katkı ölçümü, ABS öncesi fren kontrolü yapılmaktadır. Bu ölçümler grafikleştirilerek alıcıya rapor olarak sunulmaktadır. Fren sistemi, güvenli bir sürüş için araçta bulunan önemli donanımlardan biridir. Aracın hızını azaltan ve gerektiğinde durmasını sağlayan sürüş kontrol sistemine fren sistemi denilmektedir. Bu nedenle bir taşıtın fren sisteminden, çok yüksek güvenilirlik ve dayanıklılık beklenmektedir. Taşıt, hızlı ve güvenli bir biçimde her türlü iklim ve yol şartlarında durabilme yeteneğine sahip olmalıdır. Araçlarda taşıt türüne göre birçok fren sistemi kullanılmaktadır. Odunpazarı Ekspertiz Günümüzde yaygın olarak kullanılan fren sistemleri, hidrolik veya havalı fren sistemleridir. Otomobillerde çoğunlukla hidrolik fren sistemleri kullanılmaktadır. Motor, aracı hareket ettirmek için ısı enerjisini kinetik enerjisine dönüştürür. Frenler ise motorun aksine bu kinetik enerjiyi aracı durdurmak için ısı enerjisine geri çevirir. Kinetik enerji, hareket halindeki cismin hızının karesiyle kütlesinin çarpımının yarısına eşittir. Kinetik enerji aracın kütlesiyle doğru orantılı olarak artmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken, kinetik enerjinin hızın karesiyle orantılı olarak artmasıdır. Aracın hızı iki kat artarsa kinetik enerji dört kat artacaktır.
Eskişehir Oto Ekspertiz da otomobilin en hayati sistemlerinden birisi olan fren sistemlerinin kontrolü artık yollarda test sürüşleriyle yapılmıyor. Otomobil fren test cihazlarıyla hassas ölçümler sayesinde otomobil fren sistemindeki sorunlar grafik halinde rapor edilebilmektedir. Otomobil fren test sistemi sayesinde hangi tekerde hangi teknik aksamda disk ve balatalarda sorun bulunduğu detaylı raporla sunulmaktadır. Alım satımını yapacağınız aracın ani frene basılması halinde maximum fren tutuşu frenler arasında sapmalar test edilir.Sevdiğiniz insanlarla birlikte kullanabileceğiniz bir araç satın almak istiyorsunuz. Ama bu aracın fren durumu ile ilgili ne kadar bilgiye sahipsiniz? Fren balataları, fren diskleri ve fren hidroliğinin durumu ne? Fren sistemi bir ABS beyni, dört tekerleğe bağlı sensörler, fren balataları, fren diskleri ve fren hidroliğinden oluşur. Eskişehir Ekspertiz Frene basıldığında tekerleklerin yere tutunmasını algılayan sensörler ABS beynine bilgi verir. Bu beyin sensörlerden aldığı bilgiler doğrultusunda kaymaya başlayan tekerleği kilitlemez fren pedalının baskısını diğer tekerleklere dağıtır. Böylelikle araç kaymaz ve savrulmaz. Bu sistemde bulunan sensörler, balatalar, diskler veya hidroliklerde oluşabilecek bir arıza veya bozukluklarda sistemin düzgün çalışması mümkün değildir. ABS sisteminde oluşabilecek bir arızda ABS devre dışı kalır ve kullanıcıya ikaz cihazı ile bilgi verir. ABS olmayan sistemlerde fren sistemi daha sade ve tabiri caiz ise kara düzendir. Fren balataları diske yapışır ve tekerleği kilitler. Fren balataları ve disklerinde aşırı aşınma olan bir aracın bir tekerleği diğer tekerlekten daha az fren yapabilir. Böyle bir durumda araç yüksek süratte iken aniden yapılabilecek bir frende araç sağa – sola çekme yapabilir, dolayısı ile kayıp savrulabilir, kendinizin dışında can ve mal kaybına sebep olabilirsiniz. Eskişehir Computest Arka fren balataları ön fren balatalarına göre %50 daha az aşınır. Sadece arka fren balatalarını veya sadece ön fren balatalarını değiştirmek fren sisteminin dengesini bozabilir. Değiştirmek gerektiğinde ön ve arka fren balatalarının hepsini birden değiştirmek daha sağlıklı olacaktır. Bu işlem çok maliyetli olacağı için aracın sizden önceki sahibi bu işlemi yaptırmamış olabilir. Eskişehir Oto Ekspertiz frenlerin önemini bildiğinden en iyi kontrolleri ve testleri yapabilmek fren test makinesi kullanmaktadır. Bu makine ile fren testine çıkarılan aracın frensisteminde bulunan sensörler, fren balataları, fren diskleri, fren hidroliği gibi kontrolleri son derece hassas olarak yapılmaktadır.
Eskişehir Oto Ekspertiz fren testi; Fren diski, balataları kontrolleri, Fren kaliper kontrolü, Fren servosu kontrolü, Abs kontrol, Park yada el fren kontrolünden oluşmaktadır.

Fren Testi